W jakich inwestycjach jest wymagany zbiornik ppoż?
Zbiorniki przeciwpożarowe są stosowane tam, gdzie sieć wodociągowa nie ma wystarczającej ilości wody w przypadku wystąpienia pożaru. Zbiornik ppoż jest częścią ochrony przeciwpożarowej budynku, którego dobór należy uwzględnić już na etapie projektowania budowy bądź rozbudowy obiektu. Warunki budowy zbiorników są regulowane przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz o krajowe normy. Dowiedz się, kiedy budowa zbiornika ppoż może okazać się konieczna.
Do czego służy zbiornik ppoż?
Główną funkcją zbiorników ppoż jest magazynowania wody, która jest wykorzystywana przez straż pożarną w razie pożaru. Zbiorniki te buduje się w miejscach, w których gdy woda z sieci jest niewystarczająca lub nie ma jej wcale. Zbiornik może być podłączony do systemu zraszaczy lub do hydrantu.
Zbiorniki przeciwpożarowe najczęściej są wykonywane z takich materiałów, jak:
- stal nierdzewna ocynkowana,
- tworzywa sztuczne
- wodoszczelny żelbet.
Materiał użyty do budowy zbiornika musi być całkowicie szczelny, odporny na korozję i niskie temperatury.
Kiedy budowa zbiornika ppoż może okazać się konieczna?
Przepisy prawa w Polsce regulują wymagania ochrony przeciwpożarowej, wedle których inwestor jest zobowiązany do uwzględnienia możliwości poboru wody z hydrantu o wydajności nie mniejszej niż 10 dm3/s. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, wymagana jest budowa zbiornika ppoż.
Zbiornik ppoż musi znaleźć się przede wszystkim w miejscach, które są trudno dostępne dla jednostek straży pożarnej, a są to obiekty o wysokim ryzyku wystąpienia pożaru, np.
- budynki zamieszkania zbiorowego,
- budynki użyteczności publicznej,
- budynki przemysłowe i magazynowe,
- obiekty gospodarcze,
- magazyny lub zbiorniki cieczy palnych i gazów.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (Dz. U. z 2009 r., nr 124, poz. 1030):
- obiekty takie jak budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiekty budowlane produkcyjne i magazynowe należy wyposażyć w zbiornik ppoż, jeżeli ich kubatura brutto przekracza 2 500 m3 lub mają powierzchnię przekraczającą 500 m².
- taki zbiornik musi się znaleźć też w obiektach budowlanych niebędących budynkami (które są przeznaczone na potrzeby użyteczności publicznej lub do zamieszkania zbiorowego), w których znajduje się strefa pożarowa o powierzchni przekraczającej 1000 m² lub przeznaczona do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób.
Pojemność zbiornika przeciwpożarowego dla budynków produkcyjnych i magazynowych ustala się na podstawie indywidualnych parametrów, takich jak gęstość obciążenia ogniowego oraz przewidywany czas trwania pożaru. Minimalna pojemność takiego zbiornika powinna wynosić co najmniej 50 m³ – 10 m3 zapasu wody na każdy 1 dm3/s brakującej wydajności wodociągu.
Rodzaje zbiorników ppoż ze względu na położenie
Wyróżniamy trzy rodzaje zbiorników ppoż ze względu na ich usytuowanie:
- naziemne (na zewnątrz),
- podziemne (zewnętrzne),
- wewnętrzne (wewnątrz budynku).
Firma KBBE specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu inwestycji, w tym w realizacji projektów związanych z budową zbiorników przeciwpożarowych. Projekty zbiorników przeciwpożarowych są realizowane z dbałością o najwyższe standardy bezpieczeństwa i zgodność z obowiązującymi normami w zakresie instalacji pożarowych. Jeśli Twoje oczekiwania wykraczają poza standardowe wymagania techniczne, uzyskujemy specjalne zgody na odstępstwa w zakresie przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych, które są zatwierdzane przez Straż Pożarną oraz Inspektora Sanitarnego.