Kolejne realizacje wkrótce

Budowa hali magazynowej – jak się do niej przygotować?

Planujesz budowę lub rozbudowę hali magazynowej? Tego typu inwestycja musi rozpocząć się od poznania Twoich potrzeb. Dzięki temu generalny wykonawca obiektu będzie mógł przygotować projekt koncepcyjny i budowlany. Proces przygotowania terenu, włącznie z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni, odwodnieniem i instalacjami, wymaga starannego planowania. Równie ważne jest spełnienie wszelkich wymogów prawnych oraz zdobycie niezbędnych pozwoleń, co wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć przed rozpoczęciem budowy hali magazynowej oraz jak najlepiej przygotować się do tej inwestycji, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przejść przez proces budowy sprawnie i bez nieprzewidzianych problemów.

Czy budowa hali magazynowej wymaga pozwolenia na budowę?

Warunkiem określającym to, czy pozwolenie na budowę będzie wymagane, jest czas, przez jaki inwestor ma zamiar użytkować halę magazynową. Jeżeli inwestor planuje użytkować halę w jednym miejscu do 180 dni, wtedy pozwolenie na budowę nie jest konieczne. Natomiast w  przypadku, gdy hala ma być użytkowana dłużej niż 180 dni w jednym miejscu, to będzie potrzebne pozwolenie na budowę, jak przy każdej innej inwestycji budowlanej.

Budowa hali – od czego należy zacząć?

Przed rozpoczęciem budowy na etapie projektowania hali należy uwzględnić jej:

  • metraż,
  • wysokość,
  • liczbę drzwi, okien, bram, podjazdów,
  • rodzaj ocieplenia,
  • materiału konstrukcji i poszycia.

Wymogi prawne dla hal magazynowych

Warunki techniczne, jakie powinny spełniać hale magazynowe jako obiekty budowlane, są opisane w postanowieniach Prawa Budowlanego oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Opisują one między innymi warunki:

  • lokalizacji hali na działce,
  • wytrzymałości i stabilności konstrukcji,
  • ochrony przeciwpożarowej,
  • wymogów higienicznych, zdrowotnych i środowiskowych,
  • bezpieczeństwa użytkowania i dostępności,
  • ochrony przed nadmiernym hałasem,
  • efektywności energetycznej i izolacji cieplnej,
  • zrównoważonego korzystania z zasobów naturalnych,
  • usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów.

Konstrukcja hali najczęściej jest wykonana ze stali lub aluminium. Hale stalowe są najczęściej wybierane ze względu na swoją odporność na duże obciążenia. Z kolei hale aluminiowe wykazują lepsze właściwości antykorozyjne. Przyjmuje się, że w przypadku, gdy hala ma posłużyć jedynie sezonowo, lepiej wybrać konstrukcję z aluminium, natomiast do częstego użytku – hale stalowe.

Natomiast typ poszycia powinien być dobrany w zależności od przeznaczenia obiektu i rodzaju przechowywanych tam produktów. Może być wykonane z plandeki, blachy trapezowej lub płyty warstwowej.

A co z rozbudową hali?

Rozpoczęcie rozbudowy wymaga oceny stanu technicznego oraz przygotowania projektu. Czasami trzeba zdemontować istniejącą ścianę, choć zazwyczaj robi się to po postawieniu dodatkowego segmentu lub całkowicie się tego unika, jeśli nowa część ma być oddzielona od reszty budynku. W takim przypadku obecna ściana zewnętrzna staje się ścianą wewnętrzną. Rozbudowa i budowa obiektów przemysłowych to proces złożony i pełen szczegółów, w którym trzeba uwzględnić specyficzne wymagania przeciwpożarowe oraz inne istotne czynniki. W KBBE zajmujemy się rozbudową istniejących hal magazynowych tak, aby nie zakłócała procesów produkcyjnych w firmie i nie wpływała negatywnie na działalność zakładu. Jest to jak najbardziej możliwe – wymaga jednak zarówno od wykonawców, jak i inwestora wyrozumiałości i pójścia na pewne kompromisy.

ADRES

KBB Engineering Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej Curie 86
87-100 Toruń

NIP: 875-156-20-10
KRS: 0000760226
REGON: 381922780
BDO 000238426

KONTAKT

DOKUMENTY

ADRES

KBB Engineering Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej Curie 86
87-100 Toruń

NIP: 875-156-20-10
KRS: 0000760226
REGON: 381922780
BDO 000238426

KONTAKT

DOKUMENTY

Copyright KBB 2024 – Powered by: Design-it | Codebees