Jakie elementy uwzględnia dobry kosztorys budowlany?

Dobrze sporządzony kosztorys budowlany pozwala oszacować koszty realizacji inwestycji, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych wydatków. Zawiera on szczegółowe wyliczenia dotyczące kosztów materiałów, robocizny, sprzętu czy innych wydatków, które są związane z realizacją danej inwestycji. Kosztorys przydaje się nie tylko inwestorom, ale również wykonawcom, którzy mogą zoptymalizować wydatki. Co powinno znaleźć się w profesjonalnym kosztorysie budowlanym? Podpowiadamy!

Kluczowe elementy kosztorysu budowlanego

Każdy kosztorys opiera się na szczegółowej dokumentacji projektowej, która definiuje zakres prac budowlanych. W przypadku modeli współpracy „zaprojektuj i wybuduj”, projekt i kosztorys są opracowywane równolegle, co pozwala precyzyjnie określić koszty na podstawie rzeczywistych potrzeb inwestycji. Dokumentacja ta obejmuje nie tylko projekt architektoniczny, ale także projekt zagospodarowania terenu, projekty techniczne czy wykonawcze.

Jednym z najważniejszych elementów kosztorysu są koszty materiałów budowlanych. Precyzyjne określenie ilości i rodzaju materiałów umożliwi nie tylko kalkulacje kosztów, ale też zaplanowanie transportu materiałów na miejsce budowy.

Koszty robocizny to kolejna podstawowa kategoria, która powinna być uwzględniona w kosztorysie budowlanym. Wysokość tych kosztów będzie zależała od wysokości wynagrodzenia dla pracowników budowlanych, czasu ich pracy oraz wszelkich podatków, które trzeba będzie uiścić.

Kolejnym elementem kosztorysu są koszty związane z wynajmem sprzętu budowlanego. Kosztorys powinien uwzględniać zarówno sprzęt ciężki (dźwigi czy koparki), jak i mniejsze narzędzia niezbędne do realizacji projektu budowy. Kosztorys musi także uwzględniać transport materiałów oraz ewentualne opłaty za wynajem magazynów.

Do kosztów ogólnych zaliczamy wszelkie wydatki związane z zarządzaniem projektem, w tym koszty:

  • kierownictwa budowy,
  • obsługi administracyjnej, 
  • wynajmu kontenerów biurowych, 
  • zaplecza budowlanego,
  • ochrony placu budowy. 

Często są to koszty, które inwestorzy pomijają lub zaniżają, co może prowadzić do problemów finansowych w późniejszym etapie realizacji inwestycji.

W każdym dobrze przygotowanym kosztorysie powinna znaleźć się także rezerwa finansowa na nieprzewidziane wydatki. Budowa to wieloetapowy proces, podczas którego może dojść do nieprzewidzianych komplikacji, takich jak wzrost cen materiałów/robocizny, opóźnienia dostaw czy problemy techniczne. Uwzględnienie rezerwy pozwala na spokojne rozwiązanie nieprzewidzianych problemów i pokrycie wydatków bez ryzyka przekroczenia budżetu.

Dlaczego precyzyjne oszacowanie kosztów ma tak duże znaczenie?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala to uniknąć opóźnień w realizacji projektu, które mogą nastąpić z powodu wyczerpania się budżetu. Rzetelnie i dokładnie sporządzony kosztorys umożliwi inwestorowi lepszą kontrolę nad wydatkami, mając pewność, że wszystkie elementy projektu są uwzględnione i można być spokojnym o realizację inwestycji.  W KBBE wiemy, że kosztorysowanie to proces, który wymaga uwzględnienia wielu zmiennych czynników, dlatego dbamy o współpracę z inwestorem i kompleksowo podchodzimy do kosztorysowania. 

ADRES

KBB Engineering Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej Curie 86
87-100 Toruń

NIP: 875-156-20-10
KRS: 0000760226
REGON: 381922780
BDO 000238426

KONTAKT

DOKUMENTY

ADRES

KBB Engineering Sp. z o.o.
ul. Marii Skłodowskiej Curie 86
87-100 Toruń

NIP: 875-156-20-10
KRS: 0000760226
REGON: 381922780
BDO 000238426

KONTAKT

DOKUMENTY

Copyright KBB 2024 – Powered by: Design-it | Codebees